2016. 04. 14.
Az Európa Ifjúsági Fővárosa 2015 projekt egy egyéves 'intenzív tréning' volt Kolozsvár fiatal generációjának az együttélésről, s megmutatta számukra, hogy a kisebbségi közösségek hozzáadott értéket képviselnek. Ennek eredményeként egy közös célokat és érdekeket előtérbe helyező jól működő hálózat alakult ki többségi és kisebbségi szervezetek között. A személyes kapcsolatok és a többnyelvűség is erősítette a helyi közösségek identitását.
A mai megbeszélésen a Kolozsvár Ifjúsági Főváros projektet Borzási Sarolta, a magyar közösségért felelős programkoordinátor mutatta be. Ismertette a kapott segítséget, ugyanakkor bemutatta a helyi adminisztráció nehézkes hozzáállását hasonló súlyú és fontosságú projektekhez. A tapasztalatok eredménye a magyar és román ifjúsági vezetők jó együttműködése lett. A résztvevők hatékony közös döntéseket hoztak, megmutatva: Kolozsvárt otthonuknak tartják, s nemzetiségtől függetlenül mindannyian büszkék rá.
Az ülés második felében a spanyolországi Donostia San Sebastian-t mutatták be. A program koordinátorai hangsúlyozták, hogy a kultúra az együttélés megtanulásának egyik eszköze, és hogy a projekt fő célja hidakat építeni népek, nyelvek, vallások között. Számos olyan konkrét programot és kezdeményezést mutattak be, melyek célja az európai kisebbségi közösségek összekapcsolása, a 'közös nevező' megtalálása.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő, a Kisebbségi Munkacsoport társelnöke az ülés kapcsán elmondta: "Nagyon örülök, hogy a mai ülésen pozitív megközelítésben kerültek bemutatásra különböző európai nemzeti és nyelvi kisebbségek projektjei, tapasztalatai. Remélem, hogy a kulturális fővárosok tapasztalatainak megosztásával a Kisebbségi Munkacsoport is híd lehet az európai nemzeti és nyelvi kisebbségi közösségek helyzetének és érdekeinek szolgálatában".